• Tietoisku

    Lisäpotkua suorituksiin Equistro® Energy Boosterin avulla

    Hevonen tarvitsee fyysisen ja henkisen stressin aikana helposti käytettävissä olevaa elektrolyytti- ja energiatäydennystä sekä kivennäisiä ja aminohappoja. Equistro® Energy Booster on pastamuotoinen täydennysrehu, joka soveltuu käytettäväksi hevoselle intensiiviseen suoritukseen valmistautuessa, kilpailujen välistä palautumista edistämään ja korvamaan rasituksen aikana menetettyjä energiavarantoja sekä elektrolyyttejä edistäen siten palautumista.

    Equistro® Energy Booster -pasta kulkee kisoissa helposti mukana suoraan suuhun annosteltavassa 20 g annosruiskussa ja on doping-vapaa valmiste. Voit annostella pastaa 10-20 g suoritetta edeltävästi sen jälkeen tai pitkän kilpailu- tai kuljetusrupeaman aikana aina 12 tunnin välein.

    Säännölliseen käyttöön 1-2 krt viikossa ylläpitämään suorituskykyä.

    Käyttö

    · Kilpahevosille ennen kovaa rasitusta sekä voimaa ja kestävyyttä vaativien suoritusten välillä

    · Palautumisen tukemiseen urheilusuorituksen jälkeen

    · Kuljetuksen jälkeen

    · Tammoille varsomisen jälkeen, oreille siitoskautena

    · Toipilaille

    Sisältö

    · Glukoosia 0,8 %

    · Aminohapot aineenvaihdunnan optimoimiseksi ja nopeaa palautumista edistämään (L-lysiini 7500 mg/kg, DL- metioniini 75 000 mg/kg),

    · Mineraalit ja elektrolyytit korvaavat hikoilun yhteydessä syntyneitä menetyksiä: natriumkloridi (3 %), kaliumkloridi (2 %), kalsiumglukonaatti (0,7 %), magnesium (910 mg/ml),

    · Rautaa (ferrositraatti 2300 mg/kg) ja sinkkiä (IPALIGO® 800 mg/kg)

    · B-vitamiiniyhdistelmä tukee kestävyyttä, liikkuvuutta ja lisää ruokahalua (B1: 7900mg/kg,

    · B2: 7900 mg/kg, B6: 1660 mg/kg, B12: 50 mg/kg, niasiini 13 500 mg/kg, koliinikloridi 6500 mg/kg, inositoli (2250 mg/kg)

    · E-vitamiinia (100 000 mg/kg) – solukalvoille tärkeää antioksidanttia, joka tukee lihasten hapensaantia

    · Kirsikka-aromi

    Lisätietoa tuotteesta: https://www.vetcare.fi/tuote/equistro-energy-booster-taydennysrehu​​​​​​​