Koirien kiimanhillintälääke Prevestrus vet on saanut Euroopan myyntiluvan
Koirien kiimanhillintälääke Prevestrus vet on saanut Euroopan myyntiluvan
Vetcare Oy on saanut myyntiluvan koirien lisääntymisen hallintaan tarkoitetulle Prevestrus vet -valmisteelleen Euroopassa.
Prevestrus vet on suun kautta otettava narttukoirien kiimanhillintälääkitys. Lääkkeen sisältämä finrotsoli johtaa tilapäiseen estrogeenituotannon vähenemiseen, mikä lyhentää follikkelivaihetta, lievittää kiiman oireita ja vähentää tiinehtymisen riskiä, kun lääkitys aloitetaan varhaisessa esikiimassa. Yksi hoitojakso ei ole osoittanut pitkäaikaisia vaikutuksia nartun normaaliin lisääntymisfysiologiaan.
Lääkkeen vaikuttava aine finrotsoli on non-steroidaalinen aromataasi-inhibiittori, joka vähentää estrogeenin muodostumista. Estrogeenia syntyy, kun androgeenit muuttuvat estrogeeneiksi aromataasi-entsyymin avulla. Finrotsoli estää tämän entsyymin toimintaa munasarjoissa ja lisämunuaisissa, mikä estää veren estrogeenitason nousun ja vähentää kohonneen estrogeenin aiheuttamia oireita (kuten käyttäytymismuutokset kiiman aikana, ulkosynnyttimien turvotus ja verinen vuoto). Lisäksi estrogeenitason lasku näyttää aikaistavan LH-huipun esiintymistä, mikä nopeuttaa follikkelien luteinisaatiota ja lyhentää aikaa kiiman alusta ovulaatioon.
Keskeisissä kliinisissä tutkimuksissa, joihin osallistui 103 tervettä esikiimassa olevaa narttukoiraa (pääasiassa sekarotuisia), 90 % Prevestrus vet -valmisteella hoidetuista eläimistä oli diestruksessa päivänä 10±1, kun vertailuryhmässä vastaava luku oli 0 %. Vain 8 % hoidetuista koirista paritteli (verrattuna kontrolliryhmän 96 %:iin), ja tiinehtyvyysaste oli vain 2 % (verrattuna kontrolliryhmän 89 %:iin).
Prevestrus annostellaan narttukoiralle 5 mg/kg suun kautta seitsemän (7) päivän ajan, alkaen esikiiman alusta eli juoksun ensimmäisistä merkeistä. Tabletit annetaan ruoan kanssa. Oikeaan aikaan aloitetun lääkkeen on todettu pienentävän tiinehtymisriskiä.
Lääkkeen odotetaan helpottavan merkittävästi leikkaamattomien narttukoirien omistajien elämää kiimakausien aikana. Euroopassa arvioidaan olevan noin 40 miljoonaa narttukoiraa, joista arviolta 35–45 % on steriloimattomia. Narttukoirilla on kiima yleensä kahdesti vuodessa. Tähän asti markkinoilla ei ole ollut turvallista lääkitystä, joka lievittäisi kiiman oireita ja vähentäisi tiinehtymisen riskiä.
Vetcare Oy:n toimitusjohtaja Olli Kuussaari toteaa:
"Vetcarella tutkimustyömme on eläinlääketieteen kärjessä. Keskitymme kehittämään turvallisia ja tehokkaita hoitoja monenlaisiin eläinten terveysongelmiin. Sitoutumisemme innovaatioon ja huippuosaamiseen on tuottanut merkittäviä läpimurtoja eläinlääkinnässä.
Prevestrus-lääkkeen uusi myyntilupa on meille merkittävä virstanpylväs. Olemme ylpeitä siitä, että voimme tarjota uuden vaihtoehdon juuri nyt, kun suhtautuminen narttukoirien rutiininomaiseen sterilointiin on muuttumassa monessa Euroopan maassa uusien ohjeistusten myötä."
Prevestrus vet -reseptilääkkeen markkinoille tulon ajankohta Suomessa ja Euroopassa on alustavan arvion mukaan 2026 aikana.
Lue lisää Euroopan komission sivuilta: Union Register of medicinal products - Public health - European Commission
Lue lisää taustalla tehtävästä tutkimuksesta Helsingin yliopiston uutisesta:
Koirien hoito kehittyy – suomalainen tutkimus taustalla uudessa eläinlääkkeessä